Czym się kierować przy zamówieniu stolarki?

2023-05-23

Termin stolarka (ślusarka) budowlana oznacza wyroby budowlane wykonane z aluminium, PVC lub drewna, takie jak okna czy drzwi, a także witryny, ścianki i fasady. Są to elementy wykończenia budynku, od których zależy nie tylko wygląd obiektu, ale również jego właściwości termoizolacyjne, akustyczne i funkcjonalne. Jak wybrać dobrą stolarkę okienną lub drzwiową? Czym kierować się szukając rozwiązań optymalnych?

Na co zwrócić uwagę wybierając stolarkę budowlaną?

Czynników, na które należy zwrócić uwagę jest naprawdę wiele. Jednym z podstawowych jest jakość produktu. Okna i drzwi to wydatek na lata, dlatego trzeba dokładnie zastanowić się nad wszystkimi możliwościami, aby wybrać najlepsze. Warto rozważyć temat w sposób bardzo indywidualny, przez pryzmat potrzeb konkretnej inwestycji, uwzględniając zastosowane rozwiązania konstrukcyjne oraz technologie budowlane. Dzięki temu można optymalnie wykorzystać możliwości, aby uzyskać jak najlepsze parametry właściwości użytkowych.

Większość produktów przygotowywanych przez producentów jest obecnie dostosowana do standardowych rozmiarów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować produkty na indywidualne zamówienie, dostosowane do rozmiarów przewidzianych dla danego projektu.

Okna i drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów. Poszczególne rozwiązania mogą różnić się sposobem wykończenia, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, technologią. Najważniejsze, aby przy wyborze kierować się parametrami, takimi jak komfort, trwałość i bezpieczeństwo oraz wysoki stopień izolacji cieplnej. Straty ciepła związane z nieodpowiednim wyborem mogą być na tyle duże, że spowodują wzrost kosztów utrzymania budynku.

Materiał z jakiego wykonana jest stolarka

Najprostszym podziałem materiału, z jakiego wykonana jest stolarka budowlana , to materiały naturalne i sztuczne. Z aluminium wykonywane są zarówno drzwi, ścianki, okna  jak i fasady. To materiał wyjątkowo ceniony, ponieważ nie tylko wygląda doskonale i estetycznie, ale posiada wysokie parametry wytrzymałościowe, i pozwala na zapewnienie odpowiednich parametrów cieplnych. Jednak aby materiał właściwie spełniał swoje funkcje, musi być odpowiednio zaprojektowany. To rozwiązanie, które wydaje się być doskonałe. Lekkie i wytrzymałe, do tego jest materiałem odpornym na korozję. Oferuje bardzo różnorodny dobór kolorystyki, struktury oraz powłok  drewnopodobnych.

Świetnym rozwiązaniem są łączone propozycje, np. drewniano -aluminiowe, gdy od wnętrza znajduje się drewno, a od zewnątrz wykończenie aluminiowe.

Parametry techniczne

Parametry techniczne, to jeden z ważniejszych aspektów, który wpływa na realne oszczędności. Najbardziej istotnym jest współczynnik przenikania ciepła, pozwalający ocenić stopień termoizolacji. Zasada jest tu prosta, bo im niższa wartość parametru, tym lepiej. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Najczęściej wymienia się cechy, takie jak:

  • współczynnik przepuszczalności światła,
  • izolacyjność akustyczna,
  • szczelność,
  • odporność na obciążenie wiatrem,
  • współczynnik przepuszczalności energii słonecznej.

Wiele dostępnych w sprzedaży wariantów okien posiada jeszcze dodatkowe oznaczenia, określające mechaniczną wytrzymałość okna, siły, jaka potrzebna jest do jego otwierania i zamykania. Im wyższa klasa, tym solidniejsze rozwiązanie.

Współcześnie przygotowywane okna wyposażone są w odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe i systemy ewakuacji, co jest wyjątkowo ważne w lokalach usługowych, biurach i mieszkaniach znajdujących się na parterze i niskich kondygnacjach budynków.

Design i estetyka

Nie tylko parametry techniczne, ale odpowiedni design i estetyka są bardzo ważne. Tu na szczęście wybór jest dość prosty, ponieważ stolarka budowlana dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych. Dzięki temu bez problemu można dopasować rozwiązanie, które wpasuje się w koncepcję budynku. To duże ułatwienie także wtedy, gdy chcesz wymienić okna i drzwi w starszych obiektach. Jeśli podoba Ci się drewno, ale nie chcesz tracić czasu na jego odpowiednią konserwację, to świetnym rozwiązaniem będzie wybór wariantu drewnopodobnego, którego wygląd do złudzenia przypominał będzie klasyczne drewno.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram