Jakie zadania powinny spełniać drzwi ewakuacyjne?

2023-05-23

Drzwi ewakuacyjne powinny znajdować się w każdym budynku, w szczególności w obiektach użyteczności publicznej. Są one zawsze odpowiednio oznaczone, aby w chwili zagrożenia każdy mógł łatwo znaleźć drogę ucieczki.

Czym są drzwi ewakuacyjne?

Pod pojęciem ewakuacji rozumieć należy organizację trasy ucieczki ludzi z miejsca zagrożenia. W obiektach użyteczności publicznej, przychodniach, szkołach, centrach handlowych trasa ta wskazywana jest przez specjalne oznaczenia. Umieszczenie odpowiednich oznaczeń należy do obowiązków zarządcy budynku lub właściciela obiektu. Zazwyczaj celem ewakuacji jest stworzenie możliwości bezpiecznego wyprowadzenia ludzi na zewnątrz budynku oraz wskazanie bezpiecznego miejsca.

Drzwi ewakuacyjne zawsze muszą być odpowiednio i widocznie oznakowane, w sytuacji zagrożenia nie ma czasu na poszukiwanie drogi ucieczki. Dodatkowo, jeśli mają one pełnić tak ważną rolę, to konieczny jest ich odpowiedni wybór. Rozmiar takich drzwi, tj. szerokość i wysokość, kierunek otwierania itp. Zastrzeżono, że muszą one posiadać odpowiednią zdolność do swobodnego otwarcia skrzydeł, aby ułatwić drogę ewakuacji. Szczególnie, że w chwili zagrożenia często dochodzi czynnik paniki ludzkiej co w przypadku dużej grupy osób jest dużym utrudnieniem.

Wybierając drzwi ewakuacyjne należy zwrócić uwagę, aby posiadały one odpowiednie normy, w tym: PN-EN 179:2009 oraz PN-EN 1125:2009.

Wymagania i warunki techniczne dla drzwi ewakuacyjnych

Wśród najważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę wskazać trzeba następujące czynniki: wysokość i szerokość otworu, rodzaj drzwi, kierunek ich otwierania. Drzwi, które mają pełnić rolę drzwi ewakuacyjnych, powinny mieć szerokość minimalną 0,6 m na każde 100 osób, które równocześnie mogą przebywać w danym pomieszczeniu bądź budynku. Natomiast w świetle ościeżnicy szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m, a w przypadku drzwi służących do ewakuacji do 3 osób – 0,8 m. Szerokość drzwi na drodze ewakuacyjnej z klatki schodowej, prowadzących na zewnątrz budynku lub do innej strefy pożarowej, nie powinna być mniejsza niż szerokość biegu klatki schodowej. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się drzwi wieloskrzydłowe, to jedno z nich powinno być nieblokowane, a jego szerokość nie może być mniejsza niż 0,9 m. Dla drzwi wahadłowych ustala się wymiary minimalne na poziomie min. 0,9 m dla jednoskrzydłowych oraz 0,6 dla dwuskrzydłowych, przy czym oba skrzydła muszą mieć taką samą szerokość. Z kolei wysokość powinna być nie mniejsza niż 2 m.

Przepisy regulują również kwestie dotycząca kierunku otwierania drzwi. Zawsze powinny one otwierać się na zewnątrz z pomieszczeń, zgodnie z kierunkiem ewakuacji. Ponadto przepisy regulują również kwestie dotycząca tego, że drzwi muszą otwierać się na zewnątrz, jeśli dane pomieszczenie zagrożone jest wybuchem, gdy mogą się do niego dostać substancje trujące, mieszaniny wybuchowe lub substancje duszące, z pomieszczeń, w których jednocześnie przebywać może co najmniej 50 osób lub 6 osób z niepełnosprawnościami.

Jakie są rodzaje drzwi ewakuacyjnych i jak się je oznacza?

W praktyce, jako drzwi ewakuacyjne wybierane są najczęściej jedno lub dwuskrzydłowe drzwi rozwierane, przy czym co najmniej jedno ze skrzydeł musi być całkowicie otwierane. W przepisach zawarto również stwierdzenie, że po całkowitym otwarciu drzwi szerokość minimalnej drogi ewakuacyjnej nie może zostać zmniejszona.

W myśl przepisów ppoż. drzwi ewakuacyjne mogą być wahadłowe lub rozsuwane, nie mogą to być jednak drzwi obrotowe, ani podnoszone.

Należy pamiętać, że same drzwi muszą być odpowiednio oznakowane. W tym celu wykorzystywane są specjalne identyfikacje wizualne, ogólnie przyjęte. Dotyczy to zarówno wskazania drogi ewakuacji, jak również samych drzwi. Zgodnie z przepisami są dwa rodzaje znaków, tj.:

  • drzwi ewakuacyjne prawe,
  • drzwi ewakuacyjne lewe.

Oba warianty wyglądają dość podobnie. Na bazie zielonego kwadratu otoczonego białą, fotoluminescencyjną obwódką i symbolem człowieka wewnątrz oraz otwartych drzwi, które odpowiednio skierowane będą w prawo bądź w lewo. Oznaczenia te umieszczane są nad drzwiami, bardzo ważne, aby posiadały one fotoluminescencyjne akcenty, dzięki czemu będą widoczne nawet w ciemności.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram