Nowoczesne szkło w budownictwie

2023-05-23

Wykorzystanie szkła w budownictwie niesie ze sobą wiele efektywnych możliwości. Nowoczesna architektura i zastosowane innowacyjne materiały wyglądają naprawdę imponująco. Obecnie to znacznie więcej niż tylko standardowe wypełnienie dla okien i drzwi.

Przeszklone budynki to przyszłość

W każdym budynku okna i drzwi to podstawa wykończenia. Coraz częściej spotkać można obiekty w zasadzie całkowicie przeszklone. Na takie rozwiązania stawia się m.in. w nowoczesnych biurowcach. Wyglądają doskonale, jednak przeszklone budynki muszą być przede wszystkim bezpieczne i energooszczędne, dlatego stawia się tu szczególne wymagania wobec zastosowanych produktów. Wariant szkła dobierany jest ze względu na miejsce montażu oraz rodzaj konstrukcji. Kwestie te regulowane są przez odpowiednie przepisy prawne. W Polsce obowiązuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w którym określone zostały warunki techniczne budynków i ich usytuowania, chociaż zapisy dotyczące przeszkleń są w tym wypadku bardzo ogólne. Bardziej precyzyjne wymagania zostały określone przez przepisy unijne i to w nich należy szukać odpowiedzi. Sceptycy wskazują, że duże okna i oszklone budynki to duże straty energetyczne, ale czy na pewno? Niezupełnie, wszystko zależy od tego, jakie oszklenie wybierzesz. Żeby ograniczyć straty koniecznie trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, czy przepuszczalności energii słonecznej. Najlepszym rozwiązaniem jest wsparcie fachowców, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby pomóc dopasować wariant do projektu budynku.

Wyjątkowy design i funkcjonalność

Przeszklone budynki wyglądają naprawdę świetnie, ale poza doskonałym designem można wymienić wiele zalet związanych z funkcjonalnością. Przeszklenia to dużo naturalnego światła, które wpada do wnętrza. Jest zatem jasno, przyjemnie, przytulnie, a do tego - zdrowo. Naturalne światło jest dla wzroku dużo lepsze niż światło sztuczne. Dodatkowo światło dzienne sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe, wygląda lekko. Dużym atutem jest możliwość łączenia wybranych powłok, w tym np. wytrzymałe szkło laminowane ze szkłem przeciwsłonecznym i selektywnym, które poprawia komfort osób przebywających w pomieszczeniu. Powstają wówczas funkcjonalne i wytrzymałe pakiety szybowe, w zależności od indywidualnych potrzeb projektu. Nie bez znaczenia dla wygody jest także fakt, że tego typu rozwiązania cechują się często wysokim stopniem izolacji akustycznej.

Oszklone budynki przez wielu postrzegane są jako synonim luksusu, wygody i nowoczesności. Chętnie wykorzystywane tam, gdzie stawia się na minimalizm. Ponadczasowy wygląd, ale też możliwość wykonania różnych konstrukcji dzięki przeszkleniom sprawia, że jest to materiał coraz częściej i chętniej wykorzystywany w budownictwie. Szkło jest materiałem plastycznym, więc świetnie wpisuje się w miejski klimat.

Szkło cenione jest także przez architektów, ponieważ stwarza wiele możliwości. Pozwala na to, aby zaprojektować wyjątkowe konstrukcje i kształty. Charakteryzuje je doskonała stabilność, wytrzymałość, lekkość. Budynki cało szklane wyróżniają się na tle klasycznych projektów, to ponadczasowy wygląd, który sprawdza się nie tylko w modernistycznym stylu. Szklane fasady i budynki postrzegane są często w kontekście prestiżu.

Dobór odpowiedniego szkła pozwala na uzyskanie dodatkowych punktów w procesie certyfikacji BREEAM oraz LEED. Protokoły te są potwierdzeniem, że obiekt został wzniesiony zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Warto wiedzieć, że duże przeszklenia sprawdzają się genialnie w nowoczesnym ecodesignie, o ile obiekty zostaną odpowiednio i świadomie zaprojektowane.

Szerokie możliwości projektowe

Dobrze zaprojektowane szklenie wpływa wyjątkowo korzystnie na efektywność energetyczną budynku. Właściwości użytkowe szkła opisują normy EN 410 oraz EN 673, gdzie przede wszystkim należy wyróżnić współczynnik przenikania ciepła Ug (im niższa wartość tym lepiej), współczynnik odbicia światła LR, przenikania światła LT i współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej g (solar faktor SF). Standardowe szyby zespolone wykonane są z dwóch tafli szkła oddzielonych ramką dystansową i przestrzenią wypełnioną ususzonym powietrzem. Natomiast nowoczesne, wysokowydajne pakiety 3 szybowe zdecydowanie podnoszą właściwości izolacyjne produktu. Najlepsze efekty zapewnia zastosowanie ciepłych ramek dystansowych (wypełnionych gazem szlachetnym – najczęściej stosowany jest argon), użycie dodatkowych powłok niskoemisyjnych i selektywnej kontroli słonecznej.

W kontekście bezpieczeństwa, czyli zapobiegania obrażeniom, najważniejsze znaczenie ma sposób zachowania się szkła w razie stłuczenia (kryteria w zakresie schematu rozprysku określa norma EN 12150). W praktyce wskazać można, że w przypadku budynków użyteczności publicznej sprawdzi się szkło hartowane termicznie ESG oraz laminowane VSG. Pozostałe szkła, w tym szkło float, nie są zalizane do szkieł bezpiecznych. Współczesne projekty architektoniczne, przewidują również klasę ochrony szyby pod kątem antywłamaniowości, którą to określa norma EN 356 (klasy P1A ÷ P5A oraz P6B ÷ P8B). Natomiast dodatkowo, w przypadku określenia odporności szkła na uderzenia, stosuje się normę EN 12600, która klasyfikuje szkło laminowane jako 1B1 lub 2B2, oraz szkło hartowane termicznie jako 1C1 lub 1C2.

W przypadku doboru szyby, na uwagę zasługuje również określenie dobrego poziomu izolacji akustycznej (zdefiniowane w normie EN ISO 717-1). Należy zaznaczyć, że każdy rodzaj szkła zapewnia względną ochronę przed hałasem, jednak podwyższony poziom właściwości izolacyjnych wykazują dopiero niektóre rodzaje przeszkleń. Może to być szkło laminowane z warstwą żywicy lub dźwiękochłonnej folii PVB zamontowane w określonych typach szyb zespolonych.

Niezwykle ważnym zagadnieniem, w przypadku bezpieczeństwa budynków, jest ochrona przed ogniem i bezpieczną ewakuacją ludzi. Ognioodporne wyroby budowlane muszą zostać przebadane zgodnie z wymogami normy EN 1362-1. Stwierdzono, iż w celu zapewnienia ochrony przeciwpożarowej można stosować wyroby w postaci szkła zbrojonego polerowanego, szkło hartowane termicznie z zastosowaniem dodatkowych powłok, szkło laminowane lub wielowarstwowe z wbudowaną substancją ulegającą rozszerzeniu w razie pożaru. W przypadku szkła stosuje się oznaczenia typu: E – szczelność ogniowa, EW – szczelność ogniowa i niska przepuszczalność promieniowania cieplnego, EI – szczelność  i izolacyjność ogniowa.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram